• Temizlik ve Bakım Önerileri


                                               
        Ne Yapmamalı?

        Yerleştirirken su dışında başka bir kayganlaştırıcı kullanmayınız. Menstrual kaba zarar verebilir veya sızıntı olmasına neden olabilir.
   

       Menstrual kap temizliği için; sirke, kokulu sabun, renkli sabun, antibakteriyel sabun, el dezenfektanları, çay ağacı yağı, ispirto, alkol, ıslak mendil, karbonat, hidrojen peroksit, bulaşık makinesi deterjanları, çamaşır suyu ve diğer ağartıcı kimyasallar, silikona zarar verdiği bilinen veya irritasyona neden olabilecek diğer zararlı maddeler kullanılmamalıdır.

       Menstrual kabı bulaşık makinesinde yıkamak uygun değildir. 

   

      5 dakikadan fazla kaynatmayınız. Bu silikonun ömrünü kısaltabilir veya esnekliğini bozabilir. Bu durumda yeni bir tane satın almak zorunda kalabilirsiniz.

     Çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklayınız.

     Evcil hayvanlardan uzak tutunuz.
   

               Hava Deliklerinin Temizliği

      Kupanın üst bölümünde yer alan 4 adet hava deliği vardır. Menstrual kabın vajina duvarına tutunmasına yardım eder ve çıkarma esnasında kolaylık sağlar.
     
     Hava deliklerini zaman zaman kontrol ediniz, eğer tıkalıysa musluktan akan sıcak suyun altında, hava deliğini kenarlarından yumuşak hareketlerle sıkıştırın hemen açılacaktır.

              

  ​            Saklama Koşulları

       Menstrual kabı periyot sonu bakımından sonra, hava alabilen bir bez kese içerisinde (bu kese CANACK Menstrual Kap ile birlikte verilecektir) rutubetsiz bir ortamda, oda sıcaklığında, gardırop içerisinde veya çekmecenizde saklayabilirsiniz. 
   

      Hava almayan plastik - PVC türü kutu veya poşetler veya kapaklı tahta kutular Menstrual kabın uzun süre saklanması için uygun olmayabilir.

  ​          
  Koku

        Medikal Grade Silikon, kokusuz, insan vücudu ile son derece uyumlu, yüzeyi bakteri üremesi için uygun olmayan, hipoallerjenik bir materyaldir.

     Menstruasyon esnasında sıvıları biriktirir. Dolayısıyla vajinayı kurutmaz ve vajinal pH derecesini etkilemez.

         Enfeksiyona sebebiyet vermez.
         Bu nedenlerden ötürü koku yapmaz.

      Fakat her kadın özeldir. Eğer koku hissederseniz belki silikon materyali size özgü olmak üzere böyle bir kokuya neden olmuş olabilir. Tekrar dezenfekte ediniz.
   
     Devam ederse yeni bir tane satın almanız uygun olabilir.    
     
   Mevcut bir vajinal enfeksiyonunuz varsa, ürünü kullanmadan önce tedavi olmanız gerekir.
     

   

       İmha Etmek 

       Silikonun çöpe atıldıktan sonra toprağa karışması uzun zaman alabilir.
      Bu sürenin uzunluğu rutubete, hava sıcaklığına ve aerobik aktiviteye bağlıdır.

      Bu durum sadece menstrual kap için değil, biberon emzikleri, oyuncaklar ve silikondan mamül tüm tıbbi sarf malzemeler için de geçerlidir. Bu süreyi kısaltmak için menstrual kabı çöpe atarken makas ile en az 10 küçük parçaya ayırmalısınız.

     Çevreyi korumak hepimizin görevidir. Lütfen imha etme prosedürüne riayet ediniz.  Devamı